Taggar
Häng med Åsa-Nisse in i framtiden

1950-talets Knohult är lika fridfullt som vanligt – tills landsfiskalen konfiskerar Åsa-Nisses och Klabbarparns gevär efter en tjuvjakt. De bygger en tidsmaskin för att få tillbaka sina vapen – men råkar hamna sjuttio år fram i tiden och får uppleva bygden i 2020-talsmiljö.
– Vi får följa med det härligt galna Knohultsgänget när de gör sitt bästa för att bevara bygden och försöker ta sig tillbaka till femtiotalet i en skrattfest utöver dess like, säger Janne Andersson, vd och producent på 2Entertain.
Att lösa problem på finurliga sätt är inget ovanligt för Åsa-Nisse i Knohult. Under sommaren klev den hyllade skådespelaren Mikael Riesebeck in i rollen som mångas favoritfigur när föreställningen Alla tiders Åsa-Nisse sattes upp på Vallarna i Falkenberg. Den stora succén sålde 55 000 biljetter och Vallarna hade rekordmånga besökare under sommaren - bästa på 10 år. Nu är ensemblen redo att succén ut på stor Sverigeturné!
I uppsättningen förvandlas 1950-talets Knohult till modern samtid på grund av en liten incident med en hemmasnickrad tidsmaskin. I stället för att snabbt kunna återfå sina gevär efter 70 konfiskeringsdagar hamnar gänget 70 år framåt i tiden efter ett missöde skapat av brevbäraren Dag-Otto (Jojje Jönsson). De landar i 2020-talets Småland och upptäcker till sin förfäran att den rike affärsmannen Sjökvist (Stefan Gerhardsson) har köpt upp stora delar av bygden och hotar att vräka Tobias, sonen till Åsa-Nisses vapendragare Klabbarparn (Robin Rösehag).
Säkra dina biljetter till sommarshowen här
– Åsa-Nisse och hans fru Eulalia, som spelas av Annika Andersson, dras in i en galen härva av mutor, missförstånd och skumma affärer när de plötsligt står i en värld full av nymodigheter, som mobiltelefoner till exempel. Det är verkligen en humoristisk krock mellan nu- och dåtid, säger Janne Andersson, vd och producent på 2Entertain.
Turné från september till december
Pär Nymark regisserar föreställningen som spelas på Vallarna i Falkenberg under juli och augusti i sommar. I september fortsätter buskiståget ut på höstturné i Sverige och besöker städer som Borås, Kalmar, Växjö, Luleå, Gävle, Uppsala och Karlstad.