Base23

Nu är BASE23 äntligen tillbaka på scenen igen i vår nya produktion för 2022 “The Comeback”.

Nu är BASE23 äntligen tillbaka på scenen igen i vår nya produktion för 2022 “The Comeback”.

Oscarsteatern

The Comeback

Nu är BASE23 äntligen tillbaka på scenen igen i vår nya produktion för 2022 “The Comeback”.

Vi är stolta att presentera våra fantastiska elever som kommer uppträda med jazz, modernt, balett, street och musikal i våra föreställningar.

Föreställningar:

//stgshowticcdnwbp.blob.core.windows.net/assets/2022/04/520x292-14-och-15-maj.jpg

Föreställningar för yngre elever som tränar 1 gång/veckan

Vi är stolta att visa upp våra allra yngsta elever som går på BASE23! Ni kommer att få njuta av många härliga dansnummer.

Lördag 14 Maj klockan 10.00 & 12.30

Söndag 15 Maj klockan 10.00 & 12.30

Föreställningarna har 1 akt och är c:a 1 timme långa.

Biljettpris: 235 kronor inklusive serviceavgift à 45 kronor till SHOWTIC.se

Biljettpris Barn under 13 år: 180 kronor inklusive serviceavgift à 45 kronor till SHOWTIC.se

Osäker vilken show ert barn är med på? Scrolla längst ner för mer information!


Visa mer Visa mindre
//stgshowticcdnwbp.blob.core.windows.net/assets/2022/04/520x292-15-maj-1830.jpg

Föreställning med våra AAB elever ”La Bayadère”

Alhanko Academy of Ballets vårföreställning tar er med på en resa till sagans exotiska Indien. Luta er tillbaka i fåtöljen och flyg på fantasin vingar till ett drömrike befolkat av dansande skuggor, bronsgudar, tempeldanserskor, och prinsessor.

AAB:s elever i årskurs 4-9 presenterar ett divertissemang ur La Bayadère, en av den klassiska balettens pärlor!

Som en extra bonus framförs en nyproduktion av Den förlorade sonen till Hugo Alvéns ikoniska musik skapad speciellt för Alhanko Academy of Ballet av Mia Stagh.

Söndag 15 Maj klockan 18.30

Föreställningen har 2 akter och 20 minuters paus.

Biljettpris: 340 kronor inklusive serviceavgift à 45 kronor till SHOWTIC.se

Biljettpris Barn under 18 år: 220 kronor inklusive serviceavgift à 45 kronor till SHOWTIC.se

Osäker vilken show ert barn är med på? Scrolla längst ner för mer information!


Visa mer Visa mindre
//stgshowticcdnwbp.blob.core.windows.net/assets/2022/04/520x292-16-maj.jpg

Föreställningar för yngre linjeelever och elever som tränar 1 gång/vecka

Vi är stolta att visa upp våra lite yngre elever som går på våra Linjer & även våra fina hobbyelever som tränar 1 klass/vecka. Ni kommer att få njuta av många härliga dansnummer.

Måndag 16 Maj klockan 17.30 & 20.00

Föreställningarna har 1 akt är c:a 1 timme & 15 minuter långa.

Biljettpris: 235 kronor inklusive serviceavgift à 45 kronor till SHOWTIC.se

Biljettpris Barn under 13 år: 180 kronor inklusive serviceavgift à 45 kronor till SHOWTIC.se

Osäker vilken show ert barn är med på? Scrolla längst ner för mer information!


 

Visa mer Visa mindre
//stgshowticcdnwbp.blob.core.windows.net/assets/2022/04/520x292-17-maj.jpg

Föreställning för Balettlinjens elever samt balettelever från 1 gång/vecka grupper

Vår konstnärliga ledare Magdalena Irigoyen har tillsammans med lärare från BASE23 skapat en balettföreställning där elever från både Balettlinjen och hobbygrupper medverkar.

Akt 1

Föreställningen inleds med dansnummer av elever från Balettlinjen

Akt 2

Balettelever som tränar 1 g/v framför sina koreografier

Akt 3

”En prinsessa i den magiska skogen”, en balett skapad för Balettlinjens elever av Magdalena Irigoyen med assistans av Marianna Szendrei.

Prinsessan Svea har rymt från slottet för att upptäcka den närliggande skogen på egen hand. I skogen träffar hon spännande och magiska figurer från sagans värld.

Denna föreställning hade inte varit möjlig utan våra fantastiska lärare.

Marianna Szendrei, Magdalena Irigoyen, Kusi Castro, Hanna Blomqvist, Nicole Persson och Elisabeth Holth

Tisdag 17 Maj klockan 19.00

Föreställningen har 3 akter och har en 25 minuters paus.

Biljettpris: 340 kronor inklusive serviceavgift à 45 kronor till SHOWTIC.se

Biljettpris Barn under 18 år: 220 kronor inklusive serviceavgift à 45 kronor till SHOWTIC.se

Osäker vilken show ert barn är med på? Scrolla längst ner för mer information!


 

Visa mer Visa mindre
//stgshowticcdnwbp.blob.core.windows.net/assets/2022/04/520x292-19-maj.jpg

Föreställning för våra avancerade elever på BASE23

Morgondagens Dansare och Koreografer i en spektakulär Dansföreställning i 2 akter.

Vårens dansföreställning bjuder på många kreativa nummer med BASE23s olika dansar- & streetlinjer. Gör er beredda på en riktigt härlig upplevelse. Kom och se Framtidens dansare!

’’Ren och skär dansglädje i en otroligt proffsig, dynamisk show. Vi dansar hem från föreställningen. Tusen tack alla underbara dansare!’’

’’Vilken show! Något ni inte får missa, denna fartfyllda föreställning.’’

Torsdag 19 Maj klockan 19.00

Föreställningen har 2 akter och 20 minuters paus.

Biljettpris: 340 kronor inklusive serviceavgift à 45 kronor till SHOWTIC.se

Biljettpris Barn under 18 år: 220 kronor inklusive serviceavgift à 45 kronor till SHOWTIC.se


 

Visa mer Visa mindre
//stgshowticcdnwbp.blob.core.windows.net/assets/2022/04/520x292grupper.jpg

Nedan kan du se vilka grupper som deltar i de olika föreställningarna

De grupper som medverkar Lördagen 14 Maj kl 10.00 är:

BASEkids 2010-2011 Jazz Torsdag som dansar kl 16.50 med Trixie Eklöf

BASEkids 2011 Street Tisdag som dansar kl 16.35 med Alma Alfsdotter

BASEkids 2012-2013 Balett Måndag som dansar kl 16.50 med Moa Hagelin

BASEkids 2014 Showjazz Onsdag som dansar kl 16.40 med Miranda Magnusson

BASEkids 2014-2015 Street NY Tisdag som dansar kl 17.10 med Simon Svedlund

BASEkids 2014-2016 Street NY Söndag som dansar kl 10.00 med Felicia Taube

Musikalgrupp 2012-2014 Söndag sång & dans som dansar kl 14.10 med Miranda Magnusson

BASEkids 2012-2013 Street Torsdag som dansar kl 16.40 med Elin Malmborg

 

De grupper som medverkar Lördagen 14 Maj kl 12.30 är:

BASEkids 2011-2012 Showjazz Fredag som dansar kl 16.00 med Trixie Eklöf

BASEkids 2011-2012 Street Fredag som dansar kl 15.45 med Amanda Stööp

BASEkids 2012-2013 Balett Torsdag som dansar kl 17.05 med Moa Hagelin

BASEkids 2013-2015 Boys Only Söndag som dansar kl 14.15 med Simon Svedlund

BASEkids 2015 Showjazz Onsdag som dansar kl 15.50 med Miranda Magnusson

BASEkids 2014-2015 Balett Torsdag som dansar kl 15.25 med Moa Hagelin

BASEkids 2012-2013 Showjazz Torsdag som dansar kl 15.45 med Trixie Eklöf

Street 2009-2011 Lördag som dansar kl 12.05 med Simon Svedlund

Musikalgrupp 2012-2014 Söndag sång & dans som dansar kl 14.10 med Miranda Magnusson

 

De grupper som medverkar Söndagen 15 Maj kl 10.00 är:

BASEkids 2011 Showjazz Lördag som dansar kl 12.00 med Trixie Eklöf

BASEkids 2011-2012 Street Lördag som dansar kl 10.40 med Simon Svedlund

BASEkids 2012-2013 Balett Lördag som dansar kl 10.30 med Nicole Persson

BASEkids 2013-2014 Showjazz Tisdag som dansar kl 16.35 med Elin Malmborg

BASEkids 2014-2015 Balett Lördag som dansar kl 11.10 med Li Johansson

BASEkids 2014-2016 Balett Måndag som dansar kl 15.55 med Moa Hagelin

BASEKids 2015-2016 Musikal Sång & Dans Söndag som dansar kl 13.00 med Miranda Magnusson

 

De grupper som medverkar Söndagen 15 Maj kl 12.30 är:

BASEKids 2011-2012 showjazz Tisdag som dansar kl 17.25 med Elin Malmborg

BASEKids 2011-2012 Balett Forts Onsdag som dansar kl 16.30 med Hanna Blomqvist

BASEKids 2013-2014 street Lördag som dansar kl 09.50 med Simon Svedlund

BASEKids 2014 balett Torsdag som dansar kl 16.15 med Moa Hagelin

BASEKids 2015 showjazz Söndag som dansar kl 11.10 med Li Johansson

BASEKids 2014-2015 showjazz Lördag som dansar kl 13.10 med Li Johansson

BASEKids 2012-2013 showjazz Lördag som dansar kl 13.05 med Trixie Eklöf

BASEKids 2014 balett Lördag som dansar kl 12.20 med Li Johansson

BASEKids 2013-2014 Musikal sång & Dans Söndag som dansar kl 11.55 med Miranda Magnusson

 

De grupper som medverkar på AAB´s föreställning Söndagen 15 Maj kl 18.30 är:

AAB Åk 4-5

AAB Åk 6-7

AAB Åk 8-9

Lärare: Magdalena Irigoyen, Alena Koutcher, Mia Stagh, Kusi Castro, Judith Simon

 

De grupper som medverkar Måndag 16 Maj kl 17.30 är:

Dansarlinjen Åk 1 2009-2011 som dansar på Onsdagar & Söndagar med Anna Taube & Alicia Karlsson

Jazz 2007-2008 Måndag som dansar kl 16.35 med Simon Svedlund

Jazz 2009-2010 Onsdag som dansar kl 17.30 med Miranda Magnusson

Streetlinjen steg 2 Yngre som dansar på Fredagar & Söndagar med Amanda Stööp & Emma Rudja

Street 2008-2009 Söndag som dansar kl 12.55 med Simon Svedlund

Street 2007-2008 Måndag som dansar kl 19.20 med Jade Ribaud

Modernt Forts Torsdag som dansar kl 19.15 med Li Johansson

Pardans Söndagar som dansar kl 19 med Eva Johnson

 

De grupper som medverkar Måndag 16 Maj kl 20.00 är:

Dansarlinjen Åk 2 2008-2009 som dansar på Måndagar & Onsdagar med Christina Wester & Cajsa Ohlsson

Jazz 2005-2006 Tisdag som dansar kl 18.25 med Simon Svedlund

Jazz 2007-2008 Tisdag som dansar kl 17.20 med Simon Svedlund

Jazz 2007-2008 Söndag som dansar kl 10.55 med Ebba Jerhamre

Jazz 2009-2010 Torsdag som dansar kl 17.55 med Trixie Eklöf

Street 2005-2006 Tisdag som dansar kl 17.05 med Robin Pang

Street 2006-2008 Söndag som dansar kl 15.30 med Simon Svedlund

Street 2008-2010 Fredag som dansar kl 18.10 med Emma Rudja

Streetlinjen Steg 2 Äldre som dansar tisdagar & söndagar med Robin Pang & Emma Rudja

Modernt Forts Torsdag som dansar kl 19.15 med Li Johansson

Pardans Söndagar som dansar kl 19 med Eva Johnson

 

De grupper som medverkar Tisdag 17 Maj kl 19.00 är:

Balettlinjen Grad 3 04-06 som dansar måndag, onsdag, torsdag & lördag med Kusi Castro

Balettlinjen Grad 4+5 som dansar måndag, tisdag, onsdag, torsdag & fredag med Magdalena Irigoyen & Marianna Szendrei

Balettlinjen Grad 2 Kiwi som dansar tisdag, onsdag, fredag & lördag med Magdalena Irigoyen

Balettlinjen Krusbär 3 g/v som dansar måndag, tisdag & lördag med Magdalena Irigoyen

Balettlinjen Grad 1 Vinbär som dansar tisdag, onsdag, fredag & lördag med Magdalena Irigoyen

Balettlinjen Yngre 2 g/v som dansar måndag & torsdag med Magdalena Irigoyen & Kusi Castro

Balettlinjen Grad 1 Jordgubbar 3 g/v som dansar måndag, torsdag & fredag med Kusi Castro

Balett 2008-2010 Fredag som dansar kl 16.10 med Elisabeth Holth

Balett 2008-2010 Onsdag som dansar kl 17.40 med Hanna Blomqvist

Balett 2008-2011 Lördag som dansar kl 11.45 med Nicole Persson

Balett 2010-2011 Lördag som dansar kl 13.10 med Nicole Persson

 

De grupper som medverkar Torsdag 19 Maj kl 19.00 är:

Streetlinjen steg 4 Äldre som dansar tisdag, torsdag & lördag med Robin Pang, Hannes Lemberg & Amanda Stööp

Streetlinjen steg 4 Yngre som dansar måndag, fredag & lördag med Amanda Stööp, Jade Ribaud & Felix Holmberg

Streetlinjen steg 5 som dansar måndag & lördag med Alicia Karlsson, Isabella Backe & Johan Hillgren

Dansarlinjen Åk 3 som dansar tisdag, torsdag & lördag med Cajsa Ohlsson & Trixie Eklöf

Dansarlinjen Avancerad Åk 2 som dansar onsdagar, fredagar & söndagar med Maria Sundin, Jade Ribaud, Lydia Gelang & Therese Carlsson

Dansarlinjen Avancerad år 1 Äldre som dansar torsdagar & söndagar med Maria Sundin & Elin Willhelmsson

Dansarlinjen Avancerad År 1 Yngre som dansar på tisdagar med Therese Carlsson

Förberedande yrkeslinjen som dansar tisdag, torsdag & söndag med Lydia Gelang, Albin Lindén, Gerard Carter & Therese Carlsson

Jazz 2004-2007 Måndag som dansar kl 17.45 med Simon Svedlund

Pardans Söndagar som dansar kl 19 med Eva Johnson

Visa mer Visa mindre

Köp biljett Base23 ·